امروزه از کارت های شناسایی در ابعاد گسترده و به منظور اهداف مختلفی استفاده می گردد . تشخیص سن افراد ، شناسایی افراد برای اعطای مجوز دستیابی به مراکز داده و یا ارائه خدمات خاص متناسب با سطح دستیابی تعریف شده به افراد ، نمونه هایی از کاربرد کارتهای شناسایی است .

انواع کارت

براساس خصوصیات فیزیکی و جسم کارت ، این کارت ها را می توان به چهار نوع اصلی تحت عنوان : کارت های حافظه ای ، کارت های تماسی ، کارت های غیرتماسی و کارت های ترکیبی تقسیم کرد .

کارت های حافظه ای

این کارت ها مانند کارت های مغناطیسی ، صرفاً به منظور نگهداری اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند ، که با وجود یک دستگاه کارت خوان از یک کانال ارتباطی که کاملاً تحت کنترل دستگاه کارت خوان است هدایت می گردد . در این نوع از کارت های هوشمند ، اطلاعات امنیتی بر روی کارت ضبط شده و بدون "کلمه رمز صاحب کارت" ورود به اطلاعات موجود ممکن نخواهد بود .

کارت های بدون تماس

اینگونه کارت ها با استفاده از فرکانس رادیویی و بدون نیاز به خروج کارت از کیف دارنده آن ، اطلاعات مورد نیاز منتقل می شود . در فنآوری بکار رفته دستگاه کارت خوان بدون تماس فیزیکی با خود کارت اقدام به انتقال اطلاعات و انجام تراکنش مالی می کند . انرژی مورد نیاز برای فعال شدن تراشه ممکن است به دو صورت تدارک دیده شود : یکی از طریق باطری مینیاتوری تعبیه شده بر روی کارت و یا از طریق امواج میکروویو که توسط دستگاه کارت خوان مخابره شده و توسط کارت دریافت خواهد شد


کارت های تماسی

نوع پیچیده تر کارت های هوشمند ، کارت های تماسی هستند که عملاً یک تراشه در آنها تعبیه شده است . از جمله ویژگی های مهم این نوع کارت ، امنیت بالای آن در تبادل اطلاعات است . چنانچه اطلاعات بطور مناسب روی کارت ذخیره شود ، حتی در صورت مفقود شدن کارت ، اطلاعات موجود آن برای دیگران غیر قابل دسترس خواهد بود .


به طور کلی از کارت های هوشمند به عنوان ابزاری جهت پردازش و ذخیره سازی اطلاعات با ضریب امنیتی بسیار بالا استفاده می شود که امکان کنترل حقوق دسترسی به اطلاعات روی آن به راحتی امکان پذیر است .


کارت هوشمند و کارت حافظه

هر دو کارت (هوشمند و حافظه) از لحاظ ظاهری (شکل ، ابعاد) یکسان می باشند اما تفاوت اصلی این دو کارت در ساختار تراشه و امکان پردازش داده ها توسط کارت هوشمند و امکان ذخیره سازی اطلاعات در کارت حافظه می باشد . کارت حافظه همچون بسیاری از حافظه های رایج (Flash, Drive, RAM,…) صرفاً برای ذخیره اطلاعات کاربرد دارد و پردازش اطلاعات آنها به واسطه دستگاه کارت خوان و به وسیله پردازنده متصل به کارت خوان صورت می پذیرد .


انواع کارت هوشمند
به طور کلی دو نوع کارت هوشمند از لحاظ روش برقراری ارتباط وجود دارد :

کارت های هوشمند تماسی (Contact) که با قرار دادن در دستگاه های کارت خوان عملیات خواندن و نوشتن بر روی آنها انجام می شود .
کارت های هوشمند غیرتماسی (Contactless) که فقط با قرار گرفتن در فاصله نزدیک به کارت خوان ، عملیات خواندن و نوشتن به وسیله امواج RFبر روی آنها انجام می شود . این ساختار سبب ایجاد قابلیت های فوق العاده ای برای کارت هوشمند شده است . این قابلیت ها نقطه تمایز آن با کارت های حافظه (Memory Card) محسوب می شود ، از جمله این قابلیت ها عبارتند از :
تامین امنیت بالا و استفاده از الگوریتم های رمزنگاری
امکان استفاده چند منظوره از کارت (Multi Application) به عنوان کارت بانکی ، کارت شناسایی ، مجوز ورود ودسترسی به سیستم حضور و غیاب و . . .
سهولت در تمدید اعتبار یا ابطال کارت
امکان ذخیره و استفاده از مشخصات زیست سنجی (بایومتریک) در کاربردهای امنیتی با توجه به ساختار و قابلیت های کارت هوشمند و نیز تفاوت های آن با سایر کارت ها جهت بیان ضرورت استفاده از «کارت هوشمند» سه کاربرد مهم زیر قابل بررسی است :
احراز هویت افراد
اطمینان از محرمانگی داده های ذخیره شده
اطمینان از عدم افشای داده ها حین انتقال